A tárgyleírások helyett az intézmény munkatársai a műtárgyakhoz kapcsolódó személyes élményeiket, megható vagy derűs történeteket teszik közzé - mondta el az MTI-nek Kostyál László múzeumigazgató.

Az őszi online programok közül kiemelte a weboldalon indított blogot, melyben a múzeumi gyűjteményhez kapcsolódó érdekes, informatív történetek olvashatók. A bejegyzésekben a leltárkönyvekből, gyűjtőnaplókból kimaradt mozzanatokról is beszámolnak.

A blogban emlékeztek meg a 400 esztendővel ezelőtt, a történelmi Zala vármegyében, Csáktornya városában született Zrínyi Miklósról. Részletes leírást adtak Zalaegerszeg első riportfotósa, Serényi Árpád életéről, a nemesrádói próbakutatásról, valamint felidézték a Szent Márton napjához köthető szokásokat - ismertette a részleteket Kostyál László.

A Facebook oldalon Zala megye régi képeken és képeslapokon névvel új csoportot hoztak létre, a kezdeményezéshez a gyűjtők is csatlakoztak, így tapasztalatcserére is lehetőség nyílik.

A virtuális térben újraindul a Múzeumi Találkozások című programsorozat: csütörtökön Lehmann Ágnes papírrestaurátor a régi képeslapok, fotográfiák tárolásához, kezeléséhez ad tanácsokat. Az iskoláknak online múzeumpedagógiai programokat ajánlanak, a diákok többek közt megismerhetik a Zala megyei Pákán született Öveges József (1895-1979) munkásságát és kísérleteit.

A Göcseji Falumúzeum honlapján a legkisebbeket mesékkel, az iskolásokat a Skanzen Tanodával szólítják meg. A felnőttek a Tudástárból tájékozódhatnak, a Skanzen Pillanatok programelemben a friss hírek, közzétett képek segítségével virtuális sétát tehetnek a skanzenben - sorolta a múzeumigazgató. Hozzátette: falumúzeumban tavasszal megkezdődik az új fogadóépület építése.

Beszámolt arról is, hogy a következő év közepére várhatóan befejeződik a Göcseji Múzeum épületének felújítása. Gőzerővel zajlik az új, állandó - sok újdonságot megjelenítő - várostörténeti kiállítás szakmai előkészítése. A kiállításon lesz először látható Zalaegerszeg 19. századi piacteréről készült dagerrotípia nagyméretű, 2 méter magas változata. A múzeum jogot szerez arra, hogy az 1840-es években készült dagerrotípia nagyított változatát a következő 10 esztendőben bemutathassák.

Az építkezés alatt álló Mindszenty József Múzeum földszintjén a 14-15. századi, téglaégető kemencék kapnak helyet. Nagy valószínűséggel az építkezés területén feltárt, középkori objektumokban készült téglákat használták a püspöki udvarház és a plébániatemplom gótikus átépítéséhez - hangsúlyozta Kostyál László.